gniw pierwszej generacji. Same ogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej także grubowarstwowymi, dzielą się monokrystaliczne i polikrystaliczne. W zależności od rodzaju panele fotowoltaiczne nieco różnią się od siebie wyglądem. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne posiadają charakterystyczny czarny kolor i są najbardziej wydajnym rodzajem fotoogniw. Z kolei polikrystaliczne panele fotowoltaiczne najczęściej są koloru niebieskiego i na ich powierzchni można dostrzec strukturę kryształów krzemu, która przypomina nieco szron. Każdy rodzaj fotoogniw pierwszej generacji posiada solidną strukturę, która jest odporna na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie bez powodu więc ten rodzaj ogniw słonecznych jest nazywany grubowarstwowym. Panele fotowoltaiczne używane w instalacjach słonecznych mogą być koloru czarnego lub niebieskiego.
Najczęstsze awarie paneli słonecznych
Panele fotowoltaiczne, jak każdy rodzaj urządzenia, mogą ulegać różnym awariom i usterkom. Panele słoneczne z zasady nie są naprawiane i serwisowane, ponieważ często naprawa pojedynczego modułu jest niemożliwa. Zamawiając panele fotowoltaiczne za pośrednictwem renomowanego sklepu mamy pewność, że zakupione panele posiadają kilkuletnią gwarancję produktową. Ponadto decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadzany przez dobrą firmę fotowoltaiczną mamy także gwarancję na samą instalację. Najczęstsze awarie, jakie spotykają panele fotowoltaiczne, to pęknięcia szyby, wadliwe folie ochronne i odklejanie się folii ochronnej. Inne usterki, którym mogą podlegać panele słoneczne, to przegrzewanie się skrzynki przyłączeniowej, zabrudzenia paneli oraz wadliwe instalacje. Serwisu paneli fotowoltaicznych nie przeprowadza się częściowo dlatego, że awarie nie uniemożliwiają pracy paneli, a jedynie mogą zmniejszać ich wydajność oraz ich wytrzymałość. Panele słoneczne mogą więc działać przez długi czas, nawet mimo wystąpienia usterek.
Zastosowania fotowoltaiki
Zastosowania fotoogniw są niezwykle szerokie, co może wielu osobom wydawać się dość nieoczywiste. Fotowoltaika nie ogranicza się jedynie do wykorzystywania paneli fotowoltaicznych w elektrowniach słonecznych i w instalacjach domowych. Fotoogniwa są często wykorzystywane, między innymi, do zasilania latarni ulicznych czy też lampek ogrodowych. Co więcej fotoogniwa są wykorzystywane również w przedmiotach użytku codziennego, jak na przykład w niepozornych kalkulatorach oraz zegarkach. Fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie także w automatyce w postaci czujników fotoelektrycznych. Fotoogniwa mogą być stosowane w samochodach z napędem hybrydowym, a nawet w sztucznych satelitach. Jednak zdecydowanie najpowszechniejszym zastosowaniem fotoogniw są panele fotowoltaiczne używane w elektrowniach słonecznych oraz montowane na dachach budynków jako dodatkowe źródło odnawialnej energii. Tak szerokie zastosowanie fotoogniw jest możliwe dzięki wykorzystywaniu energii promieniowania słonecznego, które jest dostępne niemal wszędzie.
W coś takiego zdecydowanie opłaca się
Nawet jeśli kolektory słoneczne zainteresowały cię z uwagi na fakt, że dzięki nim na dłuższą metę mógłbyś oszczędzać swoje pieniądze, najprawdopodobniej wciąż zwlekasz z inwestycją w całą instalację fotowoltaiczną, bo boisz się, że pochłonie ona gigantyczną gotówkę. Trochę prawdy w tym jest. Nowoczesne rozwiązania, które nie uchodzą jeszcze za powszechne, zawsze będą dość drogie. Musisz jednak wybiec w przyszłość, by dostrzec, że tak naprawdę fotowoltaika jest rozwiązaniem wyjątkowo ekonomicznym. Dzięki niej będziesz oszczędzać. Może nie zauważysz tego teraz, ale odczujesz to już w ciągu kilku najbliższych lat.
Od momentu, w którym zaczniesz pozyskiwać energię odnawialną, będziesz mógł przestać martwić się o wysokość swoich rachunków. Nagle spadną one dosłownie do zera. Nie będziesz już więcej płacić za pobieranie energii i nie będziesz przejmować się tym, ile jej zużywasz. Energia odnawialna zawsze pozostanie w zasięgu twoich rąk. W coś takiego zdecydowanie opłaca się zainwestować, myśląc o swojej przyszłości.