Zobacz czy potrzebujesz skorzystać z fotowoltaiki? - Nowoczesna Fotowoltaika

fotowoltaika montaż katowice

Pozyskiwanie energii słonecznej w zaciszu własnego

Szczęśliwi posiadacze domów jednorodzinnych nie tylko zyskują duży metraż, możliwość zaaranżowania wielu pomieszczeń, ale w pobliżu własnego domu mogą także zainstalować kolektory słoneczne.

Zobacz czy potrzebujesz skorzystać z fotowoltaiki? - Nowoczesna Fotowoltaika fotowoltaika montaż katowice
> Dzięki panelom mogą uzyskać darmowy prąd oraz magazynować nadwyżkę energii w sieci. Choć słowo "fotowoltaika" od razu kojarzy się z wysokimi kosztami, po kilku latach pieniądze zwracają się z nawiązką.

Pozyskiwanie energii słonecznej w zaciszu własnego domu niesie za sobą wiele korzyści ekologicznych. We współczesnym świecie popularnym źródłem prądu są elektrownie węglowe, a ich eksploatacja powoduje wysokie zanieczyszczenia powietrza. Energia odnawialna pozyskiwana ze słońca wiąże się z niższą emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Świat można zmienić, ale należy zacząć od własnego podwórka.

Wybór komponentów składających się na system solarny jest niezwykle szeroki, a sam montaż paneli jest bardzo prosty. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, zawsze może skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, które zajmuje się tym na co dzień.


Firmy tego typu oferują także sprzedaż

Fotowoltaika to dobra inwestycja na lata. Energia odnawialna, którą możemy zasilić nasz dom jest w stu procentach ekologiczna. Na początku wymaga to od nas sporej inwestycji. Koszty instalacji zależą przede wszystkim od wielkości domu. Jeśli chcemy mieć dom, który w całości będzie funkcjonował na energii odnawialnej, to musimy zakupić panele i kolektory słoneczne. Dzięki temu będziemy mieć zarówno energię do zasilenia urządzeń elektrycznych, jak i do ogrzewania domu czy wody.

Koszt naszej małej elektrowni słonecznej może wynieść do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak później sporo oszczędzimy na rachunkach za prąd. Dodatkowo za nadmiar wyprodukowanej energii dostaniemy pieniądze. Warto także dowiedzieć się w urzędzie miasta lub gminy o dostępnych dotacjach unijnych. Wysokość dotacji jest zależna od miejscowości, w której mieszkamy. Dzięki temu dodatkowo zaoszczędzimy. W Polsce jest wiele firm oferujących planowanie i montaż instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu dopasujemy jej wielkość do naszych potrzeb. Firmy tego typu oferują także sprzedaż na raty, co jest dodatkowym plusem.


Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane w budowie paneli słonecznych, których głównym zadaniem jest przekształcanie energii promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Można wyróżnić kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie budową i materiałami, z których zostały wykonane. Ogniwa słoneczne pierwszej generacji, inaczej zwane grubowarstwowymi, mogą być monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne są najbardziej wydajne i są wytwarzane z krzemu, natomiast polikrystaliczne ogniwa są nieco mniej wydajne, ale też tańsze w produkcji. Ogniwa fotowoltaiczne drugiej generacji, czyli cienkowarstwowe, są tańsze w produkcji niż ogniwa krzemowe, a ich budowa zapewnia im elastyczność, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako elementy budowlane. Można wyróżnić jeszcze ogniwa fotowoltaiczne trzeciej generacji, które bazują na różnego rodzaju technologiach, ale ciągle są prowadzone badania nad tym typem ogniw. Ogniwa fotowoltaiczne pierwszej generacji są tymi, które można zobaczyć na dachach budynków i w elektrowniach słonecznych.


Zastosowanie fotoogniw

Fotowoltaika, będąca dziedziną wiedzy i techniki, zajmuje się przekształcaniem energii promieni słonecznych w energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa fotowoltaiczne posiadają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, ale są również wykorzystywane do użytku domowego. Fotoogniwa są przede wszystkim stosowane w elektrowniach słonecznych, które korzystając z promieniowania świetlnego wytwarzają prąd elektryczny. Ogniwa fotowoltaiczne są wykorzystywane jako źródło energii w mniejszych urządzeniach, takich jak kalkulatory, zegarki czy lampy ogrodowe. Innym zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych jest tak zwana fotometria, w ramach której fotoogniw używa się jako czujników. Ogniwa fotowoltaiczne są też używane w automatyce oraz w samochodach z napędem hybrydowym. Ciekawym zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych jest zasilanie lamp ulicznych, czy też ładowanie w dzień akumulatorów na jachtach i kempingach i wykorzystywanie nagromadzonej energii w nocy. Ogniwa fotowoltaiczne posiadają szereg różnych zastosowań.